Ze Zvíkovce na Krakovec a podél Javornice zpět

Od vodáckého tábořiště Pod mostem se vydáváme na kolech podél Berounky a pak se silnička zvedá do kopce na Hradiště po ČTZ a cyklo 0016. Po nich jedeme dál nahoru a pak dolů do Čilé kde se rozhodujeme zkrátit si cestu a do Skryjí nejet po cyklotrase, ale vzít to po ČTZ z kopce dolů a úzkou silničkou pak prudkým kopcem ke Skryjím. Tam si dáváme v restauraci U trilobita oběd a pak navštěvujeme i místní archeologické muzeum Joachima Barranda kde je moc pěkná expozice paleontologických nálezů a hornin. Např. trilobiti :-). (Info např. na stránkách www.muzeumtgm.cz)

Pak svištíme z kopce dolů k řece a za mostem pak stoupáme na Týřovice kde je i ze silnice pěkný výhled na zříceninu hradu Týřov za řekou.

V Týřovicích se pak dáváme po cyklo doleva na Hřebečníky, Újezdec a Slabce. Pak je, zkratkou po ŽTZ, Svinařov a Rousínov. Je to skoro pořád do kopce, ale není to tak zlé. Jenom z Rousínova je to super sešup a pak zas krpál na Zhoř kde není skoro nic, jen ruiny nějakého statku. Po cestě pak jedeme dolů do Krakovce pěknou cestou a pak kousek krpálem na zříceninu Krakovec. Vstupné 30Kč+5 za focení ještě ujde.

Pak si dáváme v hospůdce Kofolu a zmrzku a jedeme po ČTZ podél Šipského potoka, který je prakticky vyschlý, a pak podél nebo spíš cikcak přes říčku Javornici, krásnou krajinou, lesy, loukami, ale místy bahnem a hlavně nespočtem brodů, některých i slušně hlubokých, takže končíme s mokrýma botama. Ještěže je teplo a máme sandály.

Podél Javornice vede i jezdecká stezka, ale, na mapě značená, MTB trasa v terénu není. Ale jede se tu dobře i na trekových kolech.

Celý okruh Zvíkovec – Krakovec – Zvíkovec měřil 40km, jeli jsme většinou po asfaltu a nebo dobře sjízdných (až na ty brody) zpevněných i nezpevněných cestách. Trasu jsme projeli 31.8.2008.

Fotografie k článku jsou zde http://eva-lupen.dobrodruh.net/fotogalerie/plzensko-sever-aneb-krajem-honzy.html

So 3. říjen 2009, 16:47:14 CEST
eva.lupen
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one