Labskou trasou do Pirny - 7/2010

Na Labskou cyklotrasu najíždíme v Litoměřicích. V Česku má číslo 2, ale je tu dost špatně značená. Hlavně zkraje se dost motáme, značení buď chybí nebo je nejasné.

Trasa vede místy po cyklostezce (asfaltované, ale jen vyjímečně), místy po silničkách po pravé straně Labe. Ústí projíždíme podél řeky pod hradem Střekov, zdymadla objíždíme po silnici, protože na cyklostezce jsou schody. Stále po pravé straně Labe jedeme dál. K focení toho tady moc není. Samostatná cyklostezka brzy končí a tak musíme jet po hlavní silnici.

V Nebočanech je poslední kemp v ČR (ten v Děčíně je zavřený) tak tam zajíždíme. Je to hotel, kemp a koupaliště Formule (www.hotelformule.cz). Ubytovaní mají bazén v ceně. Také je tu restaurace s televizí a je tu příjemná a ochotná obsluha. Pěkné tu mají i sociálky. Zato místa na stany tu moc není, obzvlášť, když přijede pár karavanů.

Dál do Děčína, který je odtud asi 10km, se jede pořád po silnici, ale cyklostezku již budují. Až těsně před Děčínem se uhýbá na vedlejší silničku a pak cyklostezku , které se držíme celý Děčín. Jsou tu pěkné mosty, zámek, skály... konečně je co fotit :-). Přejíždíme řeku – cyklo 2 odtud vede po druhém břehu Labe. Konečně je to tu hezké a vede tu asfaltovaná cyklostezka. Výhledy na skály jsou super. Než jsme se nadáli jsme v Německu.

Protože se budeme na kolech i vracet, rozhodli jsme se, že až do Pirny pojedeme po levém břehu řeky a zpět pak po druhém. Z Bad Schandau proto do Königsteinu jedeme asi 5 km po silnici. Dělá to, ale spousta cyklistů. V Königsteinu nacházíme čínské bistro, takže obědváme ještě v naší cenové relaci kolem 3 euro. Je neděle takže obchody (i supermarkety) tu mají zavřeno. V infocentru si beru prospekty o Labské stezce, ale dají se stáhnout i z netu (www.elberadweg.de/prospekte-service/prospektbestellung.html).

Až do Pirny tedy jedeme po levém břehu Labe. Ne všude je samostatná cyklostezka, ale aut tu moc nejezdí. V Pirně se sháníme po kempu a lidi jsou moc ochotní, radí a jedni cyklisté nás k němu nakonec doprovází. Hned vedle něho je přírodní koupaliště a také supermarkety (v neděli zavřené). V kempu (www.waldcamping-pirna.de) platíme 16 euro za stan + 2 osoby a chtějí ještě 50 euro nebo pas jako zálohu na čip od sociálek. Po ubytování se vracíme do města projet si nalehko historické centrum, které je moc pěkné.

Z Pirny se pak vracíme přes Wehlen a Kurort Rathen. Je tu všude asfalt, ale ne všude je rovina. Místy jsou pěkné krpály, naštěstí však krátké. Pak se za 2,40 euro (2 lidi + 2 kola) přívozem převážíme na druhý břeh. Nic jiného nám nezbývá protože po téhle straně to mezi Kurort Rathen a Königsteinem nejde. (I když to klame, a z obou měst kus cesta vede, projet se, aspoň ani podle podrobné mapy, nedá.) Pak se za 3 eura vracíme přívozem zpět a svištíme na Bad Schandau.

Ještě do Schmilky vede cyklostezka, ale potom už musíme po silnici. Projíždíme Hřenskem a i když tu není nijak velký provoz a potkáváme víc cyklistů než aut, nás to za chvíli po silnici nebaví a v Dolním Žlebu se radši zas převážíme, za 32 Kč, na cyklostezku, po které jedeme až do Děčína. Je to větší pohoda.

Trasu doporučuji jet až z Děčína, kde už je pěkná krajina Česko-Saského Švýcarska a je tu zpevněná cyklostezka. Značení není ani v Německu dokonalé, proto je dobré mít s sebou aspoň prospekt z infocentra. Pořádná mapa by se, ale určitě hodila i v Německu (u nás je až do Děčína skoro nutností).

Trasu lze jet samozřejmě i jen jedním směrem, vlaků co berou kola tu jezdí spousta. Také je tu možnost svézt se parníkem (www.labskaparoplavba.cz, www.dampfromantik-nostalgie.ch/seite32.htm).

 

Fotogalerii z cesty najdete zde:

eva-lupen.dobrodruh.net/fotogalerie/labskou-trasou-do-pirny.html
So 18. duben 2015, 19:19:39 CEST
eva.lupen
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one