CYKLOVANDR ČESKÝM KRASEM

Cyklovandr ČESKÝM KRASEM

 

Náš víkendový cyklovandr začínáme v kempu Ostrov v Zadní Třebáni kde jsme si postavili stan, a na kolech se vydáváme směrem na Koněpruské jeskyně. Je hezky, ale příšerně to fouká a samozřejmě proti. Prakticky až k jeskyním jedeme skoro pořád do kopce, ale nebýt toho větru, jelo by se dobře.

Původně jsem myslela , že do jeskyní vůbec nepůjdem, že tam bude moc lidí, ale čekací doba prakticky není, chodí se asi každou čtvrthodinu, takže jen poobědváme ze zásob (i když se tu dá taky najíst tak to přeci nepovezeme celý den s sebou), měním plánovanou trasu, teda spíše ji rozděluji na dva dni, a na prohlídku jdeme. Vstupné je 100Kč/os + 30Kč za focení.

Po prohlídce se u východu z jeskyní pěšky napojujeme na NS Zlatý kůň, která je dlouhá asi 3km a vede přes staré lomy. Krajina je tu tedy opravdu moc pěkná a nálada je také fajn.

Potom pokračujeme zas na kolech z kopce do Tetína, kde děláme další zastávku a navštěvujeme místní památky: kostel sv. Ludmily, sv. Kateřiny a sv. Jana Nepomuckého. A také zbytky hrádku Tetín odkud je krásný výhled na Berounku. Vítr se trochu utišil takže se jede opravdu pěkně.

Z Tetína míříme na Srbsko kde přejíždíme mostek a podél Berounky se chystáme jet na Karlštejn a Zadní Třebáň. Jenže nás upoutává restaurace U kapličky se zajímavým jídelníčkem a super cenama. Zůstáváme na večeři a nelitujeme. Mají tu i spoustu pohledů.

Po jídle jedeme po silnici krásnou trasou skalami podél řeky. Super. Projíždíme Hlásnou Třebáň a já si zpívám: „Hlásná Třebáň je krásná a proto ke svý Máně do Třebáně často jezdit hledím....“ . A je tu opravdu hezky.

Pak přes lávku a na nádraží v Zadní Třebáni si ještě zjišťujeme vlak na zítra ráno do Berouna. A jsme v kempu. Najeto máme sice jen 32 km, ale byl to moc fajn den, který završujeme v místní country hospůdce pivkem a kofolou a hlavně poslechem pěkné country.

Ráno balíme, autem vyjíždíme za bránu kempu a na kolech vyjíždíme na nádraží. Po 9 hodině nám jede City Elephant. Jedeme s ním prvně takže koukáme jak je pěkně uzpůsoben na převoz kol.

V Berouně navštěvujeme Městskou horu s medvědáriem a pak vyjíždíme směrem na Karlštejn. Ze silnice však brzy uhýbáme na cyklotrasu podél řeky, která je dlouho asfaltovaná a potom přechází v obyčejnou cestu. Tou pak uhýbáme i na ŽTZ na Sv. Jan pod Skalou. Krajina je zase eňo ňuňo, čili moc pěkná, vysloveně si to užíváme. Dneska už ani nefouká vítr.

Ve Sv. Janu si jdeme prohlédnout jeskyni sv. Ivana poustevníka a poté jedeme na Loděnici. Tam si chceme dát oběd, ale mají to tu na nás moc drahé takže jedeme do kopce dál. Tahák je tu teda pořádný a dlouhý a je až do Bahovic kde na odpočívadle zase obědváme ze zásob. Pak už míříme na Velkou Ameriku.

Zajíždíme na vyhlídku a pak se kousek vracíme na ŽTZ, která nás pěšinou s pár pěknými, i když zakázanými, vyhlídkami, vede kolem Velké Ameriky a Mexika až na Malou Ameriku. Místy je to sice hůř schůdné, ale zvládnou se to dalo.

Lomy jsou moc pěkné a lidí se tam i přes zákazy hemží plno.

Od Malé Ameriky pak stále po ŽTZ šupajdíme pěkným sjezdíkem k dubu Sedmi bratří a po silničce na Karlštejn. V hospůdce se ještě stavujeme na pohár a pak stejnou trasou jako včera svištíme ke kempu v Třebáni. Dnes jsme najeli zas jen 38 km, ale bylo to zas moc fajn.

Prostě super víkend jak vyšitý :-).

 

Fotky k článku najdete zde:

http://eva-lupen.dobrodruh.net/fotogalerie/cesky-kras-2007.html     (projeto v červenci 2007)

Pá 27. únor 2009, 13:00:29 CET
eva.lupen
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one